Horizontal Boring Mill UNION T110
Year of manufacture: 2001
Giodpfjy Rpm Usx Anket
Travel axes: X: 1500 mm
Y: 1250 mm (total vertical adjustment)
0 mm - lowest position of the spindle center to the table surface
Z: 1000 mm
W: 550 mm (quill movement)
B: 360° infinitely variable
Spindle diameter: 110 mm
Transmission steps: 2
Max. spindle speed: 4000 rpm
Rapid traverse: 15 m/min
Spindle taper: SK 50
Clamping table surface: 1000 x 1250 mm
T-slot width: 22 mm
Height of clamping surface above floor: 1050 mm
Max. table load: 6 t
Total weight (complete): approx. 13.5 t
Control system: Heidenhain TNC 426
Electronic handwheel
Various tool holders can be purchased additionally.
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Year of manufacture: 2001
Giodpfjy Rpm Usx Anket
Travel axes: X: 1500 mm
Z: 1000 mm
W: 550 mm (quill movement)
B: 360° infinitely variable
Spindle diameter: 110 mm
Transmission steps: 2
Max. spindle speed: 4000 rpm
Rapid traverse: 15 m/min
Spindle taper: SK 50
T-slot width: 22 mm