RAVENSBURG KL-2500-6000 CNC
Year of construction
1988
Condition
Used
Location
Ada Serbia
CNC lathe RAVENSBURG KL-2500-6000 CNC
more Images
RAVENSBURG KL-2500-6000 CNC
RAVENSBURG KL-2500-6000 CNC
RAVENSBURG KL-2500-6000 CNC
RAVENSBURG KL-2500-6000 CNC
RAVENSBURG KL-2500-6000 CNC
RAVENSBURG KL-2500-6000 CNC
RAVENSBURG KL-2500-6000 CNC
RAVENSBURG KL-2500-6000 CNC
RAVENSBURG KL-2500-6000 CNC
RAVENSBURG KL-2500-6000 CNC
RAVENSBURG KL-2500-6000 CNC
RAVENSBURG KL-2500-6000 CNC
Machine data
Machine type:
CNC lathe
Manufacturer:
RAVENSBURG
Model:
KL-2500-6000 CNC
Year of construction:
1988
Condition:
good (used)
Price & Location
Location:
29. novembra 51, Ada 24430, Srbija Serbia
Description
Description: Heavy-duty, high-precision horizontal lathe with Rohm hydraulic clamping system, slide with two working positions, Sauter 4-position tool turret, circular turning unit, CNC 6 axes, tailstock, chip conveyor. Suitable for both high-volume material removal and high-precision turning. Machine modified with a 2000 mm face clamping plate and increased in size.
Year of production: 1988
Made in: Germany
Gjdpexmb Adsfx Ab Deit
Turning diameter over bed: 2500 mm
Turning diameter over telescopic covers: 2200 mm
Turning diameter over slide: 1400 mm
Turning length: 6000 mm
Three-jaw chuck table: 2000 mm
Spindle bore: 200 mm
Attachment for circular turning
Workpiece weight: 4,500–40,000 kg
Turret head: 4 positions
Spindle speed range: 4 – 400 rpm
Main motor Siemens 95.5 kW
Maximum torque: 40,000 Nm
Overall power requirement: 125 kW
Control: CNC SIEMENS 8T, 6 controlled axes
Machine weight: 43,000 kg
Required space: 13,000 x 4,000 mm