Cylindrical grinding machine Nomoco M100Nomoco
M 100
Cylindrical grinding machine Nomoco M100
Nomoco
M 100
Fixed price plus VAT
Year of construction
1976
Condition
Used
Location
Hövelhof
Machine data
- Machine type:
- Manufacturer:
- Nomoco
- Model:
- Year of construction:
- 1976
- Condition:
- not inspected (used)
Price & Location
Fixed price plus VAT
- Location:
- Mergelweg 206, 33161 Hövelhof, Deutschland
- A6387628
- Reference number:
- WKG 899
- Update:
Description
Spitzl. Cylindrical grinding machine Nomoco M100
Offered here is a grinding machine from the company Nomoco of the type M100.
Technical data:
Manufacturer: Nomoco
Type: M 100
Gjdpshc S Spefx An Rebl
year of manufacture: 1976
max. grinding diameter: 100mm
max. grinding length: 180mm
grinding wheels: Ø 400mm
max. grinding wheel width: 180mm
weight: 3,2t
grinding type: plunge grinding
Technical data:
Manufacturer: Nomoco
Type: M 100
Gjdpshc S Spefx An Rebl
year of manufacture: 1976
max. grinding diameter: 100mm
max. grinding length: 180mm
grinding wheels: Ø 400mm