MORI SEIKI NH 4000 DCG
Year of construction
2007
Condition
Used
Location
Oelde Germany
Machining Center - Horizontal MORI SEIKI NH 4000 DCG
more Images
YouTube video
MORI SEIKI NH 4000 DCG
MORI SEIKI NH 4000 DCG
MORI SEIKI NH 4000 DCG
MORI SEIKI NH 4000 DCG
MORI SEIKI NH 4000 DCG
MORI SEIKI NH 4000 DCG
MORI SEIKI NH 4000 DCG
MORI SEIKI NH 4000 DCG
MORI SEIKI NH 4000 DCG
MORI SEIKI NH 4000 DCG
Machine data
Machine type:
Machining Center - Horizontal
Manufacturer:
MORI SEIKI
Model:
NH 4000 DCG
Year of construction:
2007
Condition:
used
Price & Location
Location:
D-59302 Oelde Germany
A18915011
Reference number:
Update:
Description
x-travel 560 mm
y-travel 560 mm
z-travel 630 mm
Control MSX 701 III MAPPS
Max. rpm 14.000 min/-1
power capacity - main spindel 18,5 / 11 kW
max. Torque 120 Nm
tool taper MAS BT 40
distance spindle center to table 80 - 640 mm
distance Spindlenose and center of table 100 - 730 mm
numbers of pallets 2
size of pallet 400 x 400 mm
max. workpiece weight 400 kg
max. workpiecediameter 630 mm
max. workpiece height 900 mm
change time of pallets 6,0 sec
b - axis 0,001 °
number of toolpositions 60 pos.
tool taper MAS BT 40
max. tool diameter 70 / (140) mm
max. tool length 400 mm
max. tool weight 8,0 kg
rapid traverse ( X / Y / Z ) 50 m/min
feed speeds 0 - 50.000 mm/min
Tipp feed 0 - 1.260 mm/min
total power requirement 35 kVA
weight of the machine ca. 9,8 t
dimensions of the machine ca. 5,5 x 3,5 x 2,8 m
CNC - Machiningcenter Horizontal
MORI SEIKI - NH 4000 DCG
- pallet-changer
- Control options
Gedjwbi Adopfx Ab Dsit
Program restart, cylindrical and spiral interpolation
High-speed milling cycles, island and pocket milling cycles
Seller
Registered since: 2012
123 listings online
Trustseal icon
Call
Send inquiry
Countryus
Germany
Austria
Switzerland
United States
United Kingdom
France
Belgium
Spain
Mexico
Italy
Netherlands
Poland
Russian Federation
Belarus
Ukraine
Estonia
Turkey
New Zealand
Ireland
Czech Republic
Denmark
Finland
Sweden
Norway
Luxembourg
Greece
Lithuania
Latvia
Iceland
Portugal
Brazil
Venezuela
Argentina
Hungary
Slovakia
Romania
Moldova
Slovenia
Serbia
Montenegro
Albania
Croatia
Bulgaria
Macedonia
Bosnia and Herzegovina
Israel
Egypt
Morocco
India
Indonesia
South Korea
Japan
Thailand
Malaysia
Vietnam
China (People's Republic of China)
Taiwan
Iran
Bangladesh
The inquiry could not be sent. Please try again later.
Telephone & Fax
+49 2522 ... show
These listings may also fit your interest.
Listing
MORI SEIKI NH4000 DCG MORI SEIKI NH4000 DCG
more images
Germany Germany
18,654 km
MORI SEIKI NH4000 DCG
MORI SEIKINH4000 DCG
Certified Dealer
Listing
Wood Milling Machine Deckel Maho DMC 1035 V
Germany Jünkerath
18,650 km
Wood Milling Machine
Deckel MahoDMC 1035 V