KBH ASPH-16-500
Year of construction
2025
Condition
Used (fully functional)
Location
Böhmenkirch Germany
Automatic straightening press KBH ASPH-16-500
more Images
KBH ASPH-16-500
KBH ASPH-16-500
KBH ASPH-16-500
KBH ASPH-16-500
Machine data
Machine type:
Automatic straightening press
Manufacturer:
KBH
Model:
ASPH-16-500
Year of construction:
2025
Condition:
refurbished (used)
Functionality:
fully functional
Price & Location
Location:
Im Grund 13, 89558 Böhmenkirch, Deutschland Germany
Call
Technical details
Pressing force:
16 t
Total width:
700 mm
Center height:
1,050 mm
Working height:
1,050 mm
Description
Automatic straightening system, mechanically overhauled, fitted with new SIMATIC S7-1500 control and Drive Controller CPU 1504D TF. Max. centre distance 500 mm, straightening force 16 t, straightening stroke 20 mm, idle stroke 95 mm, working height 1050 mm, power rating 10 kVA, average consumption 1.3 kW.
Gsdsxldiqepfx An Rjbl
Currently, the machine is equipped with 1 straightening station; expansion is possible.
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Seller
Registered since: 2016
5 listings online
Call
Send inquiry
Countryus
Germany
Austria
Switzerland
United States
United Kingdom
France
Belgium
Spain
Mexico
Italy
Netherlands
Poland
Russian Federation
Belarus
Ukraine
Estonia
Turkey
New Zealand
Ireland
Czech Republic
Denmark
Finland
Sweden
Norway
Luxembourg
Greece
Lithuania
Latvia
Iceland
Portugal
Brazil
Venezuela
Argentina
Hungary
Slovakia
Romania
Moldova
Slovenia
Serbia
Montenegro
Albania
Croatia
Bulgaria
Macedonia
Bosnia and Herzegovina
Israel
Egypt
Morocco
India
Indonesia
South Korea
Japan
Thailand
Malaysia
Vietnam
China (People's Republic of China)
Taiwan
Iran
Bangladesh
The inquiry could not be sent. Please try again later.
Telephone & Fax
+49 7332 ... show
These listings may also fit your interest.
Listing
CNC turn-mill center Weisser ARTERY M-2 5X
more images
Germany Kaufungen
18,422 km
CNC turn-mill center
WeisserARTERY M-2 5X
Certified Dealer
Listing
Vertical internal broaching machine Arthur Klink RISZ 16 x 1250 x 400 / HG
Germany Hövelhof
18,428 km
Vertical internal broaching machine
Arthur KlinkRISZ 16 x 1250 x 400 / HG
LAS 28 XLe 30W marking laser Systemtechnik Hölzer GmbH LAS 28 XLe - 30W Extra großer Innenraum
Germany Kronberg im Taunus
LAS 28 XLe 30W marking laser
Systemtechnik Hölzer GmbHLAS 28 XLe - 30W Extra großer Innenraum