YLS-5000 YLS-5000-S1T
Fiber Laser System
IPG Ytterbium
YLS-5000 YLS-5000-S1T
Fixed price plus VAT
Condition
Used
Location
Borken
Machine data
- Machine type:
- Fiber Laser System
- Manufacturer:
- IPG Ytterbium
- Model:
- YLS-5000 YLS-5000-S1T
- Condition:
- excellent (used)
Price & Location
Fixed price plus VAT
- Location:
- Einsteinstraße 8a, 46325 Borken, Deutschland
- A16212379
- Reference number:
- Update:
Description
IPG
Type: YLS - 5000
Description:
IPG Ytterbium laser system YLS-5000-S1T
5 kW laser power
Gbsdetr Ep Nopfx An Rjl
Compact footprint
Highly efficient ECO modules
Compatible with all types of processor heads
Independent power control via fieldbus interface
Advanced IPG power supply with integrated safety
Laser emission ON watchdog
Data:
YLS-5000-S1T
400-460V AC 3P/PE
50/60Hz
59A
63A/80kA
YEAR: 2011 S/N: 11101050
Condition: gebraucht / used
Scope of delivery: (see picture)
(Changes and errors in the technical data, specifications are reserved!)
We will be happy to answer any further questions you may have on the phone.
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Type: YLS - 5000
5 kW laser power
Gbsdetr Ep Nopfx An Rjl
Compact footprint
Highly efficient ECO modules
Laser emission ON watchdog
Data:
YLS-5000-S1T
400-460V AC 3P/PE
50/60Hz
59A
63A/80kA
YEAR: 2011 S/N: 11101050
Condition: gebraucht / used
Send inquiry
Telephone & Fax
+49 2861 ... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Babberich
18,541 km
CNC lathe HEYLIGENSTAEDT - NDC 710 / 180
HEYLIGENSTAEDTNDC 710 / 1800
HEYLIGENSTAEDTNDC 710 / 1800
Listing
Birmingham
18,725 km
Press Brake
bystronicpr100
bystronicpr100
Leipzig
Sheet metal laser cutting machine
Dynamic Power Laser GmbH12 kW-DPL 1530 - Messepreis
Birmingham
Laser cutting machine
BystronicBystar 3015
BystronicBystar 3015
Empfingen
Lapping machine
WoltersAC 500 F
WoltersAC 500 F
Bienne
CYLINDRICAL GRINDING MACHINE
StuderS 36 CNC Heavy Duty
StuderS 36 CNC Heavy Duty
Empfingen
Cylindrical grinding machine
StuderS32
StuderS32
Laser
Bystronic4.4kw
Bystronic4.4kw
Tata
Screw compressor + air dryer
Kaeser ASD 32T3,16m3/min 8bar 18,5kw