Eumach TVMC-3000
Year of construction
2009
Condition
Used (fully functional)
Location
Nigrán Spain
Vertical machining center Eumach TVMC-3000
more Images
Eumach TVMC-3000
Eumach TVMC-3000
Eumach TVMC-3000
Eumach TVMC-3000
Eumach TVMC-3000
Eumach TVMC-3000
Eumach TVMC-3000
Eumach TVMC-3000
Eumach TVMC-3000
Machine data
Machine type:
Vertical machining center
Manufacturer:
Eumach
Model:
TVMC-3000
Machine number:
Condition:
like new (used)
Functionality:
fully functional
Operating hours:
20,929 h
Price & Location
Location:
Nigrán, Spain Spain
Call
Technical details
Travel distance X-axis:
3,320 mm
Travel distance Y-axis:
760 mm
Travel distance Z-axis:
760 mm
Feed rate X-axis:
24 m/min
Feed rate Y-axis:
30 m/min
Feed rate Z-axis:
30 m/min
Controller model:
Heidenhain
Table width:
3,400 mm
Table length:
700 mm
Spindle speed (min.):
10,000 rpm
Spindle speed (max.):
24,000 rpm
Operating hours of spindle:
20,929 h
Input voltage:
230 V
Details about the offer
Listing ID:
A21491102
Reference number:
5x73001
Update:
Description
We are selling the machine because we need to free up space in the factory.
Gsdjyt Np Topfx Ab Doit
CNC Machining Centre TVMC-3000 (L)
Table: up to 3400 × 700 mm (maximum load 4,000 kg).
Travel X/Y/Z: up to 3320 × 710 × 610 mm.
Spindle: BT40 taper, speed up to 14,000 RPM.
Automatic tool changer: 24 positions.
Rapid traverse: up to 30 m/min.
Precision: positioning ±0.005 mm / 300 mm.
CNC control available: Heidenhain.
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Seller
Registered since: 2026
3 listings online
Call
Send inquiry
Countryus
Germany
Austria
Switzerland
United States
United Kingdom
France
Belgium
Spain
Mexico
Italy
Netherlands
Poland
Russian Federation
Belarus
Ukraine
Estonia
Turkey
New Zealand
Ireland
Czech Republic
Denmark
Finland
Sweden
Norway
Luxembourg
Greece
Lithuania
Latvia
Iceland
Portugal
Brazil
Venezuela
Argentina
Hungary
Slovakia
Romania
Moldova
Slovenia
Serbia
Montenegro
Albania
Croatia
Bulgaria
Macedonia
Bosnia and Herzegovina
Israel
Egypt
Morocco
India
Indonesia
South Korea
Japan
Thailand
Malaysia
Vietnam
China (People's Republic of China)
Taiwan
Iran
Bangladesh
The inquiry could not be sent. Please try again later.
Telephone & Fax
+34 986 1... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Turret Automatics multi spindle INDEX MS 25
more images
Slovenia Cerkno
18,392 km
Turret Automatics multi spindle
INDEXMS 25
Listing
Crane runway crane, overhead crane, track gauge 14,260 mm ABUS Hallenkran Brückenkran Kran ELV 5t ELK 5000Kg 5t Funk Portalkran Kran
Germany Gondelsheim
18,626 km
Crane runway crane, overhead crane, track gauge 14,260 mm
ABUS Hallenkran Brückenkran Kran ELV 5tELK 5000Kg 5t Funk Portalkran Kran
Wood Milling Machine Deckel Maho DMC 1035 V
Germany Jünkerath
Wood Milling Machine
Deckel MahoDMC 1035 V