Spinner TS66L-SMC
Year of construction
2008
Condition
Used
Location
Miskolc Hungary
CNC lathe Spinner TS66L-SMC
CNC lathe Spinner TS66L-SMC
CNC lathe Spinner TS66L-SMC
CNC lathe Spinner TS66L-SMC
CNC lathe Spinner TS66L-SMC
CNC lathe Spinner TS66L-SMC
CNC lathe Spinner TS66L-SMC
CNC lathe Spinner TS66L-SMC
CNC lathe Spinner TS66L-SMC
CNC lathe Spinner TS66L-SMC
CNC lathe Spinner TS66L-SMC
more Images
Spinner TS66L-SMC
Spinner TS66L-SMC
Spinner TS66L-SMC
Spinner TS66L-SMC
Spinner TS66L-SMC
Spinner TS66L-SMC
Spinner TS66L-SMC
Spinner TS66L-SMC
Spinner TS66L-SMC
Spinner TS66L-SMC
Spinner TS66L-SMC
Machine data
Machine type:
CNC lathe
Manufacturer:
Spinner
Model:
TS66L-SMC
Year of construction:
2008
Condition:
excellent (used)
Price & Location
Location:
Szondi Gy. Str. 5, 3527 Miskolc, Magyarország Hungary
Description
Spinner TS66L-SMC CNC Lathe with Sub-Spindle
Year of manufacture: 2008
Control: FANUC 18i-TB
Turning diameter: 400 mm
Turning length: 640 mm
Bar capacity: 66 mm
Gijdpfsxptz Rox Ab Det
Swing diameter: 685 mm
Travel (X-axis): 240 mm
Travel (Z-axis): 640 mm
Main spindle speed: 4,000 rpm
Sub-spindle speed: 5,000 rpm
Main spindle bore: 73 mm
Sub-spindle bore: 43 mm
C-axis: 0.001°
Turret: 12 positions, all driven
Tool holder: VDI 30
Driven tools: 9 kW
Driven tool speed: 4,000 rpm
Feed rate, stepless: 500 mm/min
Rapid traverse X-axis: 18 m/min
Rapid traverse Z-axis: 24 m/min
Spindle motor power: 19 / 14 kW