INTEGREX E-410H
CNC Turning- and Milling Center
MAZAK
INTEGREX E-410H
Year of construction
2004
Condition
Used
Location
Hattingen
Machine data
- Machine type:
- Manufacturer:
- MAZAK
- Model:
- INTEGREX E-410H
- Year of construction:
- 2004
- Condition:
- used
Price & Location
- Location:
- Lager Hattingen
- A20661725
- Reference number:
- Update:
Description
max. working diameter 610 mm
max. working lenght 1.522 mm
travel -x axis 740 mm
travel -y axis 410 mm
travel -z axis 1.838 mm
control MAZATROL Fusion 640M Pro
b-axis 240 °
c-axis 360 °
number of spindle speeds 4.000 U/min
spindle bore 88 mm
milling spindle turning speed range 12.000 U/min
numbers of positions in the tool changer 80
CNC Turning- and Milling Center | MAZAK - INTEGREX E-410H
Godjx Avr Sepfx An Roit
The machine is in a well-maintained condition.
The machine video from the production plant will be shared on request.
#Tags: INTEGREXE41H | INTEGREX 410H | INTEGREX-E410 H
max. working lenght 1.522 mm
travel -x axis 740 mm
travel -y axis 410 mm
travel -z axis 1.838 mm
b-axis 240 °
c-axis 360 °
spindle bore 88 mm
Godjx Avr Sepfx An Roit
Send inquiry
Telephone & Fax
+49 2324 ... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Birmingham
18,721 km
Multi-Tasking Lathe
MazakIntegrex E-410H
MazakIntegrex E-410H
Listing
United Kingdom
18,421 km
CNC lathe
MORI SEIKISL-600B/2000
MORI SEIKISL-600B/2000
Warburg
Bagging system
Haver&BoeckerAbfüllanlage Rotopacker
Denkendorf
Coordinate measuring machine
ZeissAccura
ZeissAccura
Offenbach an der Queich
Internal Grinding Machine
VOUMARD400 CNC U2 L10 T2
VOUMARD400 CNC U2 L10 T2
Jünkerath
Wood Milling Machine
Deckel MahoDMC 1035 V
Deckel MahoDMC 1035 V