HWACHEON VESTA 1000
Year of construction
2016
Condition
Used (fully functional)
Location
Niedersachsen Germany
Machining center HWACHEON VESTA 1000
HWACHEON VESTA 1000
HWACHEON VESTA 1000
HWACHEON VESTA 1000
HWACHEON VESTA 1000
Machine data
Machine type:
Machining center
Manufacturer:
HWACHEON
Model:
VESTA 1000
Machine number:
M281364F3ND
Year of construction:
2016
Condition:
ready for operation (used)
Functionality:
fully functional
Technical details
Travel distance X-axis:
1,000 mm
Travel distance Y-axis:
550 mm
Travel distance Z-axis:
500 mm
Controller model:
Siemens 828D inkl. Shopmill
Rotational speed (max.):
12,000 rpm
Provision
Location:
Niedersachsen, Germany Germany – Distance: about 18,411 km
Availability:
as of end of auction
Delivery conditions:
FCA
Costs for dismantling & loading:
Pick up at location:
free
Shipping costs:
Description
TECHNICAL DETAILS
X-axis travel: 1,000 mm
Y-axis travel: 550 mm
Z-axis travel: 500 mm
Rapid traverse X/Y: 36 m/min
Rapid traverse Z: 30 m/min
Feed rate: 24,000 mm/min
Speed range: 12,000 rpm
Number of tools in magazine: 24 pcs
Tool holder: BT 40
MACHINE DETAILS
Control: Siemens 828D incl. Shopmill
Machine weight: approx. 6.5 t
EQUIPMENT
Hinged belt chip conveyor
Internal coolant supply up to 30 bar
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Payment processing
Closing costs:
18 %
Terms of payment:
100 % prepayment