BD25CNC3A1S
CNC Pipe Tube Bending Machine, Automatic
EQ Automation
BD25CNC3A1S
EXW ONO VAT not applicable
Year of construction
2026
Condition
Used
(fully functional)
Location
Su Zhou Shi
Machine data
- Machine type:
- Manufacturer:
- EQ Automation
- Model:
- BD25CNC3A1S
- Machine number:
- 2026BD25
- Year of construction:
- 2026
- Condition:
- like new (used)
- Functionality:
- fully functional
- Operating hours:
- 8 h
Price & Location
EXW ONO VAT not applicable
- Location:
Call
Technical details
- Bending angle (max.):
- 190 °
- Overall weight:
- 1,000 kg
- Total length:
- 1,800 mm
- Total width:
- 850 mm
- Total height:
- 1,230 mm
- Power:
- 8 kW (10.88 HP)
- Input voltage:
- 380 V
- Type of input current:
- AC
- Warranty duration:
- 12 months
- Control cabinet height:
- 1,200 mm
Details about the offer
- Listing ID:
- A20980507
- Reference number:
- BD25CNC
- Update:
Description
Single - Head Servo CNC Pipe Bending Machine BD25CNC3A1S
Machine Model: BD25CNC3A1S
Machine Applications
Transportation Sector
Gsdpfx Ansyak E Nj Rebl
components, and frame structures.
Furniture Industry
furniture pieces.
Leisure and Recreation Industry
Fitness apparatus, infant strollers, utility carts, and amusement ride installations.
HVAC (Heating, Ventilation, and Air - Conditioning) and Appliance Industry
Heavy Industrial Sphere
shipbuilding operations.
Diverse Other Industries
Maximum Bending Pipe Diameter × Wall Thickness
(Normal Steel, Aluminum, Copper etc.)
Φ25mm×1.2mm
Maximum Bending Radius R150mm
Maximum Bending Angle 190°
Maximum Feeding Length 1200mm
Working Speed: Bending Speed Max. 150°/s
Working Speed: Pipe Rotating Speed Max. 200°/s
Working Speed: Feeding Speed Max. 1000mm/s
Working Precision: Bending Precision ±0.1°
Working Precision: Pipe Rotating Precision ±0.1°
Working Precision: Feeding Precision ±0.1mm
Data Transmission Mode
1. Coordinates (X.Y.Z)
2. Working Values (Y.B.C)
Bending Mode Servo Bending
Machine Model: BD25CNC3A1S
Machine Applications
Transportation Sector
Gsdpfx Ansyak E Nj Rebl
Furniture Industry
furniture pieces.
Heavy Industrial Sphere
shipbuilding operations.
Diverse Other Industries
Φ25mm×1.2mm
Maximum Bending Radius R150mm
Maximum Bending Angle 190°
Maximum Feeding Length 1200mm
Data Transmission Mode
1. Coordinates (X.Y.Z)
2. Working Values (Y.B.C)
Bending Mode Servo Bending
Seller
Note: Register for free or log in, to access all information.
Registered since: 2023
9 listings online
Send inquiry
Telephone & Fax
+86 188 6... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Ponitz
18,289 km
Welding robot
OH-au2mateLorch Cobot welding Schweißroboter
Listing
Austria
18,654 km
HAAS UMC 750
HAASUMC 750
Kanal
Band saw
MEPShark 332 nc evo
MEPShark 332 nc evo
Czech Republic
Edgebander
FORMAT4TEMPORA 60.06 glueBox x-motion
Erwitte
Tube laser cutting machine
Small Tube Laser Cutting MachineG16 PRO 3kW