AWS-E-1100
Wide belt sander
BÜTFERING
AWS-E-1100
Year of construction
1992
Condition
Used
Location
Gerolzhofen
Machine data
- Machine type:
- Wide belt sander
- Manufacturer:
- BÜTFERING
- Model:
- AWS-E-1100
- Year of construction:
- 1992
- Condition:
- used
Price & Location
- Location:
- 97447 Gerolzhofen
- A18458036
- Reference number:
- Update:
Description
- Combination unit with electronic shoe
- Paint sanding
- Dust brush
- Dust cleaning
Brand Bütfering
Type AWS-E-1100
Gbodpfsvxlqyox An Rsl
Year of manufacture 1992
Mach. no. 2565571
Working width approx. 1100 mm
Passage height approx. 160 mm
Number of units 1 piece
Belt dimensions 1900 mm x 1120 mm
Feed speed continuously adjustable 2.5-12.5 m/min.
Suction connection D 2 x 200 mm
Space required approx. 1700 mm x 2100 mm x 2100 mm
Weight approx. 2200 kg
Storage location 97447 Gerolzhofen, free loaded, unpacked
Handed over in the current condition as viewed,
without guarantee or warranty
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
- Paint sanding
- Dust brush
- Dust cleaning
Brand Bütfering
Type AWS-E-1100
Gbodpfsvxlqyox An Rsl
Year of manufacture 1992
Mach. no. 2565571
Working width approx. 1100 mm
Passage height approx. 160 mm
Number of units 1 piece
Weight approx. 2200 kg
without guarantee or warranty
Seller
Note: Register for free or log in, to access all information.
Last online: Yesterday
Registered since: 2005
294 listings online
Send inquiry
Telephone & Fax
+49 9382 ... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Bovenden
18,382 km
BÜTFERINGAWS-3E-1100
BÜTFERINGAWS-3E-1100
Listing
Gebhardshain
18,557 km
Welding machine
JäckleMig 505 / MC 16
JäckleMig 505 / MC 16
Bystrzyca
Screw compressor
Aerzen Kaeser Robuschi
Aerzen Kaeser Robuschi
Mathon
Airplan — Modular Drying Kit for Lumber
INCOPLANAIRPLAN
INCOPLANAIRPLAN
Częstochowa
WEIMA WLK15 90KW rotor 1500mm
WEIMAWEIMA WLK15 90KW
WEIMAWEIMA WLK15 90KW
Konin
Circular saw
Ulmia1710S
Ulmia1710S
Saerbeck
Machining center
WeekeBHX 500
WeekeBHX 500
Provincia autonoma di Bolzano - Alto Adige
Automatic planer and moulder
WEINIGHydromat 1000
WEINIGHydromat 1000
Częstochowa
WEIMA WLK15 90KW rotor 1500mm