SPINNER TC800SPINNER
TC800
SPINNER TC800
SPINNER
TC800
Year of construction
2009
Condition
Used
Location
Germany
Machine data
- Machine type:
- SPINNER TC800
- Manufacturer:
- SPINNER
- Model:
- Year of construction:
- 2009
- Condition:
- ready for operation (used)
- Operating hours:
- 1,000 h
Price & Location
- Location:
- , Germany
Call
Technical details
- Travel distance X-axis:
- 360 mm
- Travel distance Z-axis:
- 980 mm
- Controller manufacturer:
- SIEMENS
- Controller model:
- 840D Solution Line
- Number of axes:
- 4
Details about the offer
- Listing ID:
- A21553553
- Reference number:
- DE-TUR-SPI-2009-00001
- Update:
Description
• Control: Siemens 840D Solution Line
• X-axis travel: approx. 360 mm
• Z-axis travel: approx. 980 mm
• Rapid traverse X-axis: approx. 18 m/min
• Rapid traverse Z-axis: approx. 24 m/min
• Main spindle speed: up to approx. 4000 rpm
• Main spindle power: approx. 24 kW (100%)
Giodpfx Abjyv Epve Det
• Main spindle power: approx. 33 kW (40%)
• Spindle nose: A8
• Bar capacity: approx. 77 mm
• Counter spindle: Yes
• Counter spindle speed: up to approx. 5000 rpm
• Counter spindle power: approx. 15 kW
• Counter spindle spindle nose: A6
• Counter spindle bar capacity: approx. 52 mm
• Tool turret type: VDI 50
• Number of tool stations: 12
• Driven tools: Yes
• Number of driven tools: up to 12
• Driven tool speed: up to approx. 4000 rpm
• Maximum turning diameter: approx. 500 mm
• Maximum swing over bed: approx. 800 mm
• Maximum turning length: approx. 800 mm
• Tailstock: Yes
• Tailstock taper: MK4
• Tailstock stroke: approx. 100 mm
• Tailstock force: approx. 8500 N
• Voltage: 400 V
• Frequency: 50/60 Hz
• Control voltage: 24 V DC
• Compressed air pressure: approx. 6–10 bar
• Hydraulic pressure: approx. 70 bar
• Chip conveyor: Yes
• Coolant system: Yes
• Hydraulic unit: Yes
• Electrical cabinet: Yes
• Radial turret
• No quill
• Barely used, approximately 1,000 operating hours
Technical Specification
Counter Spindle Yes
Driven Tools Yes
Giodpfx Abjyv Epve Det
• Spindle nose: A8
• Bar capacity: approx. 77 mm
• Tool turret type: VDI 50
• Number of tool stations: 12
• Tailstock: Yes
• Tailstock taper: MK4
• Voltage: 400 V
• Frequency: 50/60 Hz
• Control voltage: 24 V DC
• Chip conveyor: Yes
• Coolant system: Yes
• Hydraulic unit: Yes
• Electrical cabinet: Yes
• Radial turret
• No quill
Technical Specification
These listings may also fit your interest.
Listing
Denmark
18,654 km
SPINNER TC800 110 SMCY
SPINNERTC800 110 SMCY
SPINNERTC800 110 SMCY
Listing
Oberhausen
18,539 km
Machining center
LAGUNL 1400
LAGUNL 1400
Ronnenberg
CNC turning and milling center
SPINNERTC 800 110 MC mit Lünette
SPINNER TC800L 110
SPINNERTC800L 110
SPINNERTC800L 110
Österreich
Lathe - cycle-controlled
EMCOE 300-2000
EMCOE 300-2000
Bandsaw - Horizontal
ZIMMERZ 252 / DG
ZIMMERZ 252 / DG
Bopfingen
Drilling machine with CNC control
Austria
HAAS ST-20
HAASST-20
Bydgoszcz
IN STOCK Laser 3kW turntable 6000x220
OtinusFLV-3015-OT-6022 3kW
OtinusFLV-3015-OT-6022 3kW