Ready-to-use Goodway SW-42Goodway
SW-42
Ready-to-use Goodway SW-42
Goodway
SW-42
Year of construction
2014
Condition
Used
(fully functional)
Location
Ciele
Machine data
- Machine type:
- Ready-to-use Goodway SW-42
- Manufacturer:
- Goodway
- Model:
- Machine number:
- 99B021
- Year of construction:
- 2014
- Condition:
- ready for operation (used)
- Functionality:
- fully functional
- Operating hours:
- 16,240 h
Price & Location
- Location:
- Ciele, Poland
Call
Technical details
- Spindle bore:
- 42 mm
- Rotational speed (max.):
- 6,000 rpm
- Bar diameter (max.):
- 42 mm
- Equipment:
- documentation/manual
Description
We offer this ready-to-use Goodway SW-42 automatic bar lathe, manufactured in 2014.
Manufacturer: Goodway
Model: SW-42
Year of manufacture: 2014
Condition: ready for use
Category ID: 1142
Gedpfx Aneyuu U Do Rebl
Type ID: 1081
Type: Automatic bar lathe
Turning diameter over bed: 42 mm
Turning diameter over cross slide: 42 mm
Turning length: 110 mm
Control: FANUC 31 and model B
Spindle speed: 25 - 6000 rpm
Spindle: 5.5 / 7.5 kW
Spindle bore: 42 mm
Total drive power: 25 kVA
Weight: 3.3 tons
Space requirements Approx. LxWxH: 2.95 x 1.55 x 2.15 m
7 axes (X, Z, Y, C, Z2, X2, C2)
5-axis tool holder 20 x 20 mm
5-axis drill chuck
4 cross drills, powered, max. 6000 rpm
4 reverse machining units, powered, max. 5000 rpm
Chip conveyor, high-pressure coolant system
Parts conveyor belt
Manufacturer: Goodway
Model: SW-42
Year of manufacture: 2014
Condition: ready for use
Category ID: 1142
Gedpfx Aneyuu U Do Rebl
Type ID: 1081
Type: Automatic bar lathe
Turning length: 110 mm
Control: FANUC 31 and model B
Spindle speed: 25 - 6000 rpm
Spindle: 5.5 / 7.5 kW
Spindle bore: 42 mm
Total drive power: 25 kVA
Weight: 3.3 tons
5-axis tool holder 20 x 20 mm