SAC used jointer planer SAC FS 430
- 430 mm planing width
- 2.90 m table length
- 120 mm cutterhead with 4-knife strip knives
- 3 kW, 380 volt motor
- Automatic motor brake
- 8 mm depth of cut
- Fence tiltable up to 45°
- Swing-away Aigner auxiliary fence
- Bridge-type knife guard (cutter cover)
- Low-noise design with serrated steel table lips
- Extraction port
- Weight: approx. 650 kg
Giedpfex Nrvvex Ab Dot
Location: at customer site
- immediately available -
Subject to prior sale
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
- 430 mm planing width
- 2.90 m table length
- 3 kW, 380 volt motor
- Automatic motor brake
- 8 mm depth of cut