REX Pinneberg HOMS-310-K (A+D)
Condition
Used (unexamined)
Location
Achern Germany
Wide planing machine REX Pinneberg HOMS-310-K (A+D)
more Images
REX Pinneberg HOMS-310-K (A+D)
REX Pinneberg HOMS-310-K (A+D)
REX Pinneberg HOMS-310-K (A+D)
REX Pinneberg HOMS-310-K (A+D)
Machine data
Machine type:
Wide planing machine
Manufacturer:
REX Pinneberg
Model:
HOMS-310-K (A+D)
Condition:
used
Functionality:
unexamined
Price & Location
Location:
Am Risisee 4, 77855 Achern-Gamshurst, Deutschland Germany
Description
Double-sided lamella planing machine
Feed speed: 80 m/min
Godjy Ryx Ujpfx An Robl
Max. planing width: 310 mm
Lower shaft: 22 kW
Upper shaft: 30 kW
Feed motor: 7.5 kW