Jungheinrich EFG 220 GE120-480DZ
ONO plus VAT
Year of construction
2018
Condition
Used (fully functional)
Location
D- Eckental Germany
Electric 3-wheel forklift Jungheinrich EFG 220 GE120-480DZ
more Images
Machine data
Machine type:
Electric 3-wheel forklift
Manufacturer:
Jungheinrich
Model:
EFG 220 GE120-480DZ
Machine number:
FN568605
Year of construction:
2018
Condition:
used
Functionality:
fully functional
Operating hours:
2,737 h
Price & Location
ONO plus VAT
Rental:
is possible
Seller location:
Schlehenstrasse 13, 90542 D- Eckental, Germany Germany
Call
Technical details
Load capacity:
2,000 kg
Lifting height:
4,800 mm
Free lift:
1,490 mm
Fuel type:
electric
Mast type:
triplex
Construction height:
2,105 mm
Fork carriage width:
980 mm
Fork length:
1,050 mm
Empty load weight:
3,698 kg
Total length:
1,995 mm
Drive type:
Elektro
Construction width:
1,120 mm
Details about the offer
Listing ID:
A21914528
Reference number:
345
Update:
Description
Electric 3-wheel forklift
Chassis number: FN568605
Load center: 500 mm
Fork width: 100 mm
Fork thickness: 40 mm
ISO class: ISO Class 2 = 1,000 - 2,500 kg
Mast type: Triplex
Technical condition: very good
Giedpfx Absy R E Saj Dot
Front tires type: superelastic
Front tires size: 200-50/10
Front tires condition: 40 - 60%
Rear tires type: superelastic
Rear tires size: 140-55/9
Rear tires condition: 20 - 40%
Battery voltage: 48V
Battery capacity: 750Ah
Battery manufacturer: Jungheinrich
Battery type: PzS
Battery year: 2018
Battery condition: 60 - 80%