Mitsubishi FB35N-80E
ONO plus VAT
Year of construction
2022
Condition
Used (fully functional)
Location
Burghaun Germany
Electric 4-wheel forklift Mitsubishi FB35N-80E
more Images
Mitsubishi FB35N-80E
Mitsubishi FB35N-80E
Machine data
Machine type:
Electric 4-wheel forklift
Manufacturer:
Mitsubishi
Model:
FB35N-80E
Machine number:
EFB09D61124
Year of construction:
2022
Condition:
used
Functionality:
fully functional
Operating hours:
720 h
Price & Location
ONO plus VAT
Rental:
is possible
Seller location:
Am Grubener Weg 7, 36151 Burghaun, Germany Germany
Call
Technical details
Load capacity:
3,500 kg
Lifting height:
6,510 mm
Free lift:
1,885 mm
Fuel type:
electric
Mast type:
triplex
Construction height:
2,930 mm
Fork length:
1,200 mm
Drive type:
Elektro
Details about the offer
Listing ID:
A21584528
Reference number:
EFB09D61124
Update:
Description
Electric 4-wheel forklift
Chassis number: EFB09D61124
Load center: 500 mm
ISO class: ISO class 3 = 2,500 - 4,999 kg
Mast type: Triplex
Technical condition: very good
Front tires type: Superelastic
Front tires condition: 80 - 100%
Rear tires type: Superelastic
Rear tires condition: 80 - 100%
Battery voltage: 80V
Battery capacity: 775Ah
Battery manufacturer: Frabat
Battery year of manufacture: 2022
Battery condition: 80 - 100%